Miroslav Cipár

Miroslav Cipár
(8. 1. 1935 Vysoká nad Kysucou)
grafik, maliar, dizajnér
Miroslav Cipár absolvoval vysokú školu výtvarných umení v Bratislave u profesora Vincenta Hložníka a profesora Jána Matejku. Dva roky pôsobil ako expert v oblasti ilustrácie kníh pre deti v Children´s Book Institut v New Delhi. Žije a tvorí v Bratislave.Ilustroval viac ako päťdesiat kníh pre deti, venuje sa animovanému filmu, voľnej grafickej tvorbe a v posledných rokoch grafickému dizajnu. Jeho ilustrácie charakterizuje výrazová skratka, štylizovaný tvar, dekoratívna linka a vzťah ku komičnu. Pred vyše 40. rokmi oslovil deti nezabudnuteľným Jožkom Mrkvičkom Kristy Bendovej. V knihách historických povestí Dunajská kráľovná a Prešporský zvon Márie Ďuríčkovej dominuje dekoratívnosť. Za prvé dielo dostal Plaketu BIB v roku 1977. Jeho osobitý štýl vrcholí v knihe Pán Tau a tisíc zázrakov Otu Hofmana brilantnou kresbou a výraznou dynamickou čiernou linkou. Cipár je všestranný výtvarník, ktorý neustále podnecuje a dynamizuje ilustrátorskú obec. Tvorbu učebníc povyšuje do sféry krásnej knihy. Za Dejepis 3 dostal Cenu Ministerstva kultúry SR v súťaži Najkrajšie knihy Slovenska 1994. Spolu s Albínom Brunovským má veľkú zásluhu na vysokej úrovni unikátnej medzinárodnej ilustrátorskej súťaže Bienále ilustrácií Bratislava. V roku 1979 získal za tvorbu pre deti Cenu Ľudovíta Fullu.

Výberová bibliografia:Hra pre tvoje modré oči (Ľ. Feldek), Veľká cestovná horúčka (M. Válek), Viking Vike (R. Jonsson), Baran Bé (J. Pavlovič), Osmijanko rozpráva 8x8=64 nových rozprávok (K. Bendová), Biela kňažná (M. Ďuríčková), Zlatá brána (M. Ďuríčková), Dunajská kráľovná (M. Ďuríčková), Prešporský zvon (M. Ďuríčková), Zlatá svadba (Ľ. Feldek)

V Buviku vyšlo:Poslali ma naši k vašim (M. Ďuríčková) , Ahoj, Hádanka! (M. Ďuríčková, M.Števková), Zlatá brána (M. Ďuríčková)