Vlasta Baránková

Vlasta Baránková
4. 11. 1943 Mokrá pri Brne
maliarka, ilustrátorka, grafička
Vlasta Baránková po štúdiách na SŠUP v Brne pracovala ako výtvarníčka vo vývoji hračiek, v bábkovom divadle, ako grafička v oblasti grafického dizajnu a výstavnej grafiky, od roku 1983 sa venuje maľovaniu a ilustrácii. Žije a tvorí v Brne. Zlákal ju magický svet písmeniek, vytvorila celé sady dekoratívnych abecied. Svoju tvorbu prezentovala na mnohých domácich i zahraničných výstavách v Japonsku, Fínsku, Taliansku, Rakúsku. Spolupracovala s Filmovými ateliérmi a vytvorila pôvabný večerníčkovský seriál O Lieskuľke. Maliarkine ilustrácie zobrazujú dynamický svet detí, sú plné žiarivých farieb, nádherných scenérií, nezaprú tvorcu animovaných filmov. Na ilustrovanie si vyberá kvalitné literárne texty autorov Svěrák, Žáček, Navrátil, Tanská, Karafiát. Viackrát získala najvyššie ocenenie ilustrátorskej tvorby pre deti v Čechách Zlatú stuhu (2000, 2007, 2008, 2009 a 2010). Kniha Jezuliatko získala ocenenie ako Najkrajšia detská kniha jesene 1990.

Výberová bibliografia: Čo sa sníva zvieratkám (J. Turan), Gruľko na karnevale (B. Zachonder), Čo kto robí, keď ja spinkám (B. Trilecová), Keby som bol medveďom (M. Šurinová), Malý Bobeš (J. V. Pleva), Dobré ráno, pramienok (J. Navrátil), Jezuliatko (O. Sliacky), Lieskuľka (I. Gálová), Chrobáčiky (J. Karafiát)

V Buviku vyšlo: S dievčiskom sa nehráme (N. Tanská), Poslušné písmenká, Učiť sa mi zachcelo, O Jankovi Polienkovi (M. Ďuríčková), Medveďku, daj labku