Peter Čisárik

Peter Čisárik
(16. 7. 1958 Teplice)
divadelný a scénický výtvarník, maliar, pedagóg
Peter Čisárik získal vysokoškolské vzdelanie v roku 1985 na Divadelnej akadémii múzických umení v Prahe, odbor scénografia a bábkarstvo. Toto školenie sa odráža aj v jeho ilustráciách. Po štúdiách bol zamestnaný v košickom Bábkovom divadle ako scénograf. V súčasnosti je pedagógom na Škole úžitkového výtvarníctva. Žije a tvorí v Košiciach.Jeho knižný debut v roku 1990 Snehuliacke ostrovy Jána Uličianskeho signalizoval ilustrátorov nevšedný talent. Jednoduchými prostriedkami vytvoril poetický svet snehuliakov. Korene čisárikovskej poetiky treba hľadať v divadle. Názorová príbuznosť a tvorivé porozumenie Čisárika a Uličianskeho vyúsťujú do ďalších výnimočných diel: Máme Emu, ocenené Cenou Ministerstva kultúry SR v prestížnej súťaži Najkrajšie knihy Slovenska 1993, Veverička Veronka a doteraz knižne nevydané Divadielko-von! dielko Tri hádanky, kde autori prezentujú poetiku bábkového divadla. Najnovším vynikajúcim výtvarným opusom P. Čisárika je čarovná rozprávka Márie Ďuríčkovej O Guľkovi Bombuľkovi. Čisárik svoj robustný talent rozdáva ako scénograf v košickom bábkovom divadle. Niektoré projekty – Puk V. Petrova, Šťastný princ O. Wilda, Malá morská panna H. Ch. Andersena, Krajina zázračno D. Heviera – predstavovali v čase svojho vzniku "malú revolúciu" v tvorivom ponímaní modernej scénografie. Diela Máme Emu a Veverička Veronka vyšli aj v Taliansku. V roku 1997 získal Cenu Ľudovíta Fullu.

Výberová bibliografia: Snehuliacke ostrovy (J. Uličiansky), Veverička Veronka (J. Uličiansky), Vkladná knižka rozprávok a básničiek (J. Mokoš), Čarovný chlapec (J. Uličiansky), Veveričky (J. Uličiansky)

V Buviku vyšlo:Pán Prváčik (J. Uličiansky), Máme Emu (J. Uličiansky, kniha vyšla aj v nemčine), O Guľkovi Bombuľkovi (M. Ďuríčková, vyšla aj v angličtine)