Ondřej Sekora

25. 9. 1899 Brno – 4. 7. 1967 Praha
spisovateľ, žurnalista, grafik, ilustrátor
Ondřej Sekora študoval právo, ale stal sa redaktorom Lidových novin, kde pôsobil ako športový novinár, kresliar a karikaturista. Písal fejtóny a „súdničky”, príbehy zo súdnych siení formou satiry. Od roku 1928 pracoval ako redaktor Lidových novin, kde veľmi invenčne viedol rubriku pre deti. Tu začal písať a kresliť svoje slávne seriály pre deti na pokračovanie a neskoršie ich vydal knižne v dielach Ferdo Mravec, Ferdo v cudzích službách, Ferdo v mravenisku, Ferdov šlabikár a ďalšie. Deti dodnes rady čítajú jeho príbehy zo živočíšnej ríše, Čmeliak Aninka, Kronika mesta Kocúrkovo, Veselá kniha seriálov. Veselé príbehy nielen písal, ale sám ich aj ilustroval a dodnes sú zdrojom humoru všetkých čitateľských generácií. Príbehy Ferda Mravca a Truhlíka sa stali obľúbeným námetom filmárov, divadelných tvorcov, dokonca vznikla o ňom aj opera. Po vojne autor pôsobil ako redaktor v satirickom časopise Dikobraz, v Státním nakladatelství dětské knihy, neskoršie Albatros. Získal rôzne ocenenia a v r. 1964 sa stal zaslúžilým umelcom. Vo svojej tvorbe najviac vsádzal na vtip a žart.

Bibliografia:Ferda Mravenec (1936), Ferda Mravenec v cizích službách (1937), Ferda v mraveništi (1938), Slavnost u broučků (1938), Slabikář Ferdy Mravence (1939), Trampoty brouka Pytlíka (1939), Malířské kousky brouka Pytlíka (1940), Kuře Napipi a jeho přátelé (1941), Uprchlík na Ptáčím stromě (1943), Kronika města Kocourkova (1947), Veselá knížka seriálů (výber z novinových a časopiseckých seriálov, 1982).

“Po lesnom chodníku šiel chlapec, ani neviem, ako sa volal, a niečo si pískal. Čo si pískal, veru vám tiež nepoviem. Znelo to však ako: – Uí-uí-ui-uiuííí! – Neviete, aká to mohla byť pesnička?” (Ferdo Mravec)

Zobrazuje sa všetkych 5 výsledkov

Zobrazuje sa všetkych 5 výsledkov