Luca Novelli

Luca Novelli
7.10.1947 Milano
novinár, kresliar, spisovateľ
Študoval na Vysokej škole poľnohospodárskej, zvolil si však umeleckú dráhu. Kreslil, písal umelecko-náučné knihy o vede a prírode. Spolupracoval s talianskym rozhlasom RAI, desať rokov bol šéfredaktorom časopisu G&D, teda Grafika a Design. Je nositeľom cena Legambiente (Cena za propagáciu životného prostredia) za autorstvo kníh pre deti, v ktorých propaguje vedu, prírodu a techniku. Roku 2004 dostal Andersenovu cenu za sériu Lampi di Genio, Myšlienky géniov, v ktorej priblížil životopisy veľkých vedcov a umelcov deťom už od 8 rokov. O ich živote, tvorbe a vynálezoch píše v prvej osobe, pretože je to podľa neho najzábavnejší spôsob, ako sa priblížiť k vede a spoznať velikánov, ktorí menili dejiny ľudstva.

V Buviku vyšlo: Leonardo a pero, ktoré kreslí budúcnosť, Einstein a stroje času, Edison, ktorý vymyslel takmer všetko, Darwin a ako to bolo s dinosauram

Automobil sa definuje ako vozidlo na kolesách, ktoré sa pohybuje pomocou motora vo vnútri. Leonardo navrhol auto, ktoré sa mohlo hýbať samo vďaka systému naťahovacích pier. (Leonardo žil v rokoch 1452-1519).