Ľuba Končeková-Veselá

Ľuba Končeková-Veselá
(1988 Bratislava) (19. 7. 1942 Bratislava)
ilustrátorka, maliarka
Ľuba Končeková-Veselá vysokú školu výtvarných umení absolvovala v Bratislave v oddelení voľnej grafiky a ilustrácie u profesora Vincenta Hložníka. Žije a tvorí v Bratislave.Od začiatku tvorivej činnosti sa venovala ilustrácii kníh pre deti. Jej výtvarný názor sa rokmi kryštalizoval do mnohých podôb poeticko–realistického výrazu. Čoskoro opúšťa čiernobiele grafické a perokresbové techniky. Nachádza uplatnenie v ilustrovaní knižiek pre malé a najmenšie deti. Vie sa prihovoriť detskému čitateľovi a zároveň naladiť jeho vnímavosť, rozjatriť predstavivosť. Pôvab a kultivovanosť jemného výtvarného prejavu sa uplatnili napríklad v ukrajinských rozprávkach Lietajúci koráb, v bengálskych Rozprávkach z radžovej záhrady, vo fínskom epose Kalevala, Hodinový kvet Michaela Endeho, odmenený Plaketou BIB v roku 1979. Výnimočnú pozornosť si zaslúžia maliarkine ilustrácie rozprávok bratov Grimmovcov, z ktorých kniha Svadba líšky Ryšky získala v súťaži NKS (1984) Cenu Slovenského ústredia knižnej kultúry.Slovenskú ilustrátorskú školu reprezentujú maliarkine ilustrácie v talianskom prestížnom katalógu Le immàgini della fantasía. Cenu Ministerstva kultúry SR v súťaži Najkrajšie knihy Slovenska 1996 dostala za ilustrácie ku knihe Biblia pre deti a mládež. V roku 1981 získala Cenu Ľudovíta Fullu a v roku 1992 zápis na Čestnú listinu IBBY za knihu Eleny Chmelovej Le monde magique des créatures enchantées.

Výberová bibliografia:Vodníčkove dobrodružstvá (O. Preussler), Kalevala, Hodinový kvet (M. Ende), Snehulienka a iné rozprávky (R. Bamberger), Svadba líšky Ryšky (J. a W. Grimmovci), Kráľ Drozdia brada (J. a W. Grimmovci), Nám sa ešte nechce spať, Nám sa už zase nechce spať, Nám sa ešte stále nechce spať (D. Hevier), Spievanky a hádanky, Biblia pre deti a mládež (podáva O. Sliacky), Žabiatko (Ľ. Podjavorinská), Evanjelium podľa Dickensa (Ch. Dickens), Panička v líščej koži (2006)

V Buviku vyšlo: Žabiatko (Ľ. Podjavorinská), Spievanky a hádanky, Evanjelium podla Dickensa, Drak Plamienok (J. Uličiansky), Ženilo sa motovidlo, Nám sa ešte nechce spať (D. Hevier), Nám sa už zase nechce spať (D. Hevier), Nám sa ešte stále nechce spať (D. Hevier)