Lev Nikolajevič Tolstoj

Lev Nikolajevič Tolstoj
9.9.1928 Jasná Poľana – 20.11.1910 Jasná Poľana
spisovateľ, filozof, pedagóg
Lev Nikolajevič Tolstoj, najslávnejší ruský spisovateľ pochádzal zo šľachtickej rodiny. Rodičia mu skoro umreli, vychovávali ho tety a príbuzní.

Študoval filológiu a právo na univerzite v Kazani, štúdiá však nedokončil. Vstúpil do armády a zúčastnil sa krymskej vojny. Veľa cestoval po Európe a usiloval sa zlepšiť sociálnu situáciu obyčajných ľudí. Za najdôležitejší prostriedok považoval vzdelanie. Pre deti založil školu, napísal šlabikár a ďalšie učebnice. Propagoval nenásilný štým vyučovania, ktorý akceptuje individualitu detí.

Odmietal cárske samovládie a na protest proti svojej spoločenskej triede ju opustil a snažil sa zaradiť medzi mužikov spôsobom života, aj štýlom v obliekaní. Po roku 1910 opustil aj rodinu a cestou vo vlaku umrel v malej opustenej staničke Astapovo.

Jeho svetoznámymi dielami sú romány Vojna a mier o živote niekoľkých šľachtických rodín na pozadí Napoleonských vojen, román Anna Kareninová, Vzkriesenie, Hadži Murat a rad poviedok.

Okrem šlabikárov je pre deti najcennejšia jeho zbierka bájok, ktoré vyšli vo vydavateľstve BUVIK pod názvom Rozprávky a bájky v roku 2003. Knihu bravúrne ilustroval Ľuboslav Paľo. Za svoje ilustrácie dostal ocenenie Najkrajšia kniha Slovenska.

"Podeľ sa o to, čo máš, s ostatnými, nehromaď bohatstvo, nevyvyšuj sa, nekradni, nikomu nespôsobuj utrpenie, nerob druhým to, čo by si nechcel, aby iní robili tebe.""Jediným zmyslom života je slúžiť ľudstvu, prispievať k upevńovaniu krášľovstva božieho na zemi..." L.N.T."V dobrých knihách sa dočítaš o skutkoch lásky k blížnemu. Nečítaj iba očami, čítaj aj srdcom a konaj tiež šľachetne a statočne! Čítaj každý deň – a každý deň vykonaj niečo dobrého. Hoci by to bol aj celkom nepatrný skutok – ako je pomoc topiacemu sa mravčekovi."