Jana Šimulčíková

Jana Šimulčíková
25. 7. 1937
spisovateľka, novinárka, prekladateľka
Jana Šimulčíková absolvovala Vysokú školu pedagogickú, odbor slovenčina – nemčina. Pracovala vo Vydavateľstve Mladé letá, v Slovenke a Nedeľnej Pravde. Žije v Bratislave.

V súčasnosti sa venuje vlastnej literárnej a publicistickej tvorbe a prekladateľskej činnosti.

Z nemčiny preložila okolo 30 titulov. Pre deti napísala zbierky veršov (Prstom po glóbuse, Veselý telefón, Už dosiahnem na kľučku a prózu (Ružový program pre sestričku). Poézia J. Šimulčíkovej je aktuálna, opiera sa o zažitý vzťah dospelého k dieťaťu, nemá sentimentálnu príchuť, nepodkladá sa detskému príjemcovi. Autorka tvorí aj pre dospelých (Zradná láska, Brnkanie na city, Šťastie podľa horoskopu atď.). Úspešnejšie sú však jej knihy pre dospievajúcu mládež (Dievča s bocianími nohami, Na hojdačke, Nebuď labuť, Kukučie mláďa). Šimulčíková je kultivovaná a dobrá rozprávačka, dokáže čitateľa zaujať zaujímavým príbehom či dobre skonštruovanou postavou.

Výberová bibliografia: Malí športovci (1976), Široká cesta, úzky chodníček (1977), Ružový program pre sestričku (1978), Prstom po glóbuse (1980), Dievča s bocianími nohami (1978), Veselý telefón (2004), Už dočiahnem na kľučku (2008).