Jana Kiselová-Siteková

Jana Kiselová-Siteková
(24. 5. 1942 Prešov)
akademická maliarka, grafička, ilustrátorka
Jana Kiselová-Siteková študovala pod vedením profesora Vincenta Hložníka na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave v rokoch 1961 – 1967. Žije a tvorí v Bratislave.Po absolutóriu sa venovala grafickej tvorbe a knižnej ilustrácii. Vo voľnej grafickej tvorbe aplikovala osobitosti klasických techník suchej ihly a leptu, v ilustráciách rada experimentuje v kombinovaných technikách. Perokresbu, akvarel a temperu kombinuje na spôsob starobylých jemných krehkých orientálnych, čínskych a japonských maľovaných zvitkov a farebných drevorytov. Namiesto papiera používa niekedy textil, ktorého štruktúra dotvára zamýšľaný estetický účinok kompozície. Maliarka ilustruje diela významných spisovateľov ako A. S. Puškin Čierny šál alebo Zbojníkova dcéra Ronja Astrid Lindgrenovej (Plaketa BIB 1991). Ilustrátorka rovnako úspešne ilustruje klasickú i modernú rozprávku, napríklad Rybár a prsteň Morskej panny, alebo vážnu biblickú tému Adam a Eva. Za toto dielo získala Zlaté jablko BIB 1995 a zápis na Čestnú listinu IBBY 1996. Druhé Zlaté jablko BIB 2001 získala za Andersenovu Palculienku (2001) a Plaketu BIB 2009 za krehké verše Milana Rúfusa Anjeličku, môj strážničku (2008). Jej tvorbu si vysoko vážia v Japonských múzeách, kde často vystavujú jej diela. Za tvorbu pre deti získala Cenu Ľudovíta Fullu v roku 1986.

Výberová bibliografia:Muško a Miško na severnom póle (T. Inuiová), Paroloď Kolombína (L. Bauer) Čarokruh (J. Čarek), Dievčatko a medveď, Zbojníkova dcéra Ronja (A. Lindgrenová), Adam a Eva (O. Sliacky), Palculienka (H. Ch. Andersen), Píšťalkár (E. J. Groch), Anjeličku, môj strážničku (M. Rúfus), Rozprávky z Tisíc a jedna noci, O stratenej rukavičke

V Buviku vyšlo:Palculienka (H. Ch. Andesen), Anjeličku, môj strážničku (M. Rúfus), Čarovné pero, Mamička (J. Seifert, preklad Ľ. Feldek)